Zakup samochodu bez OC – dlaczego to zły pomysł?

Dowiedz się czy zakup samochodu bez OC to na pewno dobry pomysł.

Zakup samochodu bez oc - dlaczego to zły pomysł?

Przegląd ofert samochodów używanych, porównanie ocen, przegląd techniczny – z tym głównie kojarzy się zakup auta używanego. Jest jednak jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, a mianowicie ważna i opłacona polisa ubezpieczeniowa. Sprawdź, czy dotychczasowy właściciel ją posiada i na bieżąco opłaca.

Jak sprawdzić czy samochód ma ważną polisę OC?

Każdy posiadacz pojazdu musi mieć ważne ubezpieczenie OC, nawet jeśl autoi wyłącznie stoi w garażu. Właśnie dlatego podczas zakupu auta używanego, powinieneś poprosić poprzedniego właściciela o dopełnienie wszystkich formalności i pokazanie Tobie ważnej polisy. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, miej się na baczności. Samodzielnie zweryfikujesz ważność jego polisy, wchodząc na stronę internetową bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny lub numer VIN. Błyskawicznie otrzymasz dane na temat auta, którym jesteś zainteresowany. Ważna polisa OC to dobry znak, ponieważ możesz przejąć ubezpieczenie. Upewnij się jednak czy jest ona opłacona. Gorzej jednak, jeśli okaże się, że poprzedni właściciel nie zadbał o obowiązkowe OC

Używany samochód bez ważnego OC

Dobra informacja jest taka, że jeśli poprzedni właściciel nie płacił składek za obowiązkowe ubezpieczenie, nie będziesz ponosić za to odpowiedzialności. Wszystko, co się działo z autem przed jego zakupem, pozostaje w rękach poprzedniego właściciela. Zastanawiasz się jednak, dlaczego polisa jest nieważna? Powodów oczywiście może być wiele. Jednym z nich jest świadome pominięcie zapłaty składki, innym roztargnienie i niedopatrzenie formalności. Jeśli poprzedni właściciel także kupił samochód, którym jesteś zainteresowany i wraz z nim przejął polisę, umowa nie przedłużyła się automatycznie. Zaniedbanie ciągłości mogło być także spowodowane błędnym przekonaniem, że za nieużywany samochód nie trzeba ponosić opłat. Brak polisy OC źle świadczy o właścicielu auta – skoro nie zadbał o ubezpieczenie, to samego pojazdu nie oztaczał pewnie większą troską.

Dodatkowe formalności, o które musisz zadbać

Co zrobić, kiedy samochód, którym jesteś zainteresowany nie posiada ważnego ubezpieczenia OC? Musisz zadbać o formalności na własną rękę. Niestety, nie będziesz mógł przejąć polisy po poprzednim właścicielu. Najszybciej jak to możliwe, musisz znaleźć odpowiednią polisę oraz zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Teraz zrobisz to za pomocą kalkulatorów online, które wyliczą Ci opłacalną składkę, a wszystkie formalności załatwisz od ręki za pomocą laptopa czy smartfonu. 

Pamiętaj o terminach!

Zakup polisy OC wiąże się jednocześnie z możliwością korzystania z samochodu. Pamiętaj, aby nie wprowadzać pojazdu w ruch uliczny bez ubezpieczenia! W dniu zakupu auta powinieneś od razu kupić obowiązkową polisę. Zaletą poszukiwania oferty OC na własną rękę jest nie tylko dopasowanie jej do swoich potrzeb, ale także automatyczne przedłużenie umowy po 12 miesiącach.

Zobacz kalkulator online, dzięki któremu obliczysz składkę za OC.

Samochód bez obowiązkowego ubezpieczenia – co Ci grozi?

W żadnym wypadku nie bierz przykładu po poprzednim właścicielu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i prędzej czy później poniesiesz konsekwencje braku polisy. Dotyczy to przede wszystkim kary, jaką nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2020 roku wynoszą one:

  • 1040 złotych za brak OC do 3 dni,
  • 2600 złotych za brak OC od 4 dni 14 dni,
  • 5200 złotych za brak OC powyżej 14 dni.

Warto zaznaczyć, że w kolejnym roku kary będą jeszcze wyższe. Sprawdzenie ważności polisy jest też bardzo proste, dlatego odpowiednie służby mogą to zrobić błyskawicznie i to w Twojej obecności. Kara nałożona przez UFG to nie jedyna konsekwencja, jaką poniesiesz za brak OC. W momencie kolizji czy wypadku spowodowanego przez Ciebie, poniesiesz pełną odpowiedzialność finansową. Chociaż UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, dojdzie do regresu ubezpieczeniowego i będziesz musiał zwrócić poniesione koszty z własnej kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *