Wyjazd do Stanów Zjednoczonych często wiąże się z załatwieniem wielu formalności oraz zadbaniem o noclegi, dojazdy czy wyżywienie. Nie możesz jednak zapomnieć o najważniejszym, czyli o swoim zdrowiu. Wybierz ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje Ci odszkodowanie w razie leczenia czy hospitalizacji. Zobacz, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę.
Dlaczego musisz zadbać o ubezpieczenie turystyczne?
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, dlaczego w ogóle musisz się ubezpieczyć, warto uświadomić sobie, że służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych nie działa tak jak w Polsce. Oczywiście w razie dolegliwości, możesz zgłosić się do szpitala, jednak po każdej wizycie dostaniesz rachunek z kwotą do uregulowania. Na terenie USA nie działa także karta EKUZ, która zapewnia podstawową opiekę medyczną w krajach europejskich. To jeden z powodów, dla którego musisz zadbać o ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem. Dużą zaletą tego typu polisy jest jej okres działania. Możesz podpisać umowę wyłącznie na czas przebywania poza naszym krajem. W dodatku, dopasujesz zakres ochrony do swoich potrzeb. Wszystko to możesz zrobić przez Internet, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię i zadbasz o wszystkie formalności w kilkanaście minut.
Koszty leczenia – najważniejszy aspekt ubezpieczenia do USA
Warto zaznaczyć, że każda, nawet najmniejsza usługa medyczna w Stanach Zjednoczonych, jest niebotycznie droga. To jedno z najdroższych miejsc na świecie jeśli chodzi o koszty hospitalizacji, wizyt u lekarza czy przeprowadzenie zabiegów lub operacji. Jednodniowy pobyt w szpitalu może wiązać się z opłatą wynoszącą kilkadziesiąt tysięcy złotych. I musisz ponieść ją samodzielnie z własnej kieszeni – chyba, że posiadasz ubezpieczenie turystyczne. Nawet podstawowe badanie krwi może Cię kosztować 3000 złotych, a wizyta u dentysty z bolącym zębem 5000 złotych. Jeśli zatem masz w planach wyjazd do Stanów Zjednoczonych, musisz jeszcze przed spakowaniem walizki, przejrzeć oferty i wybrać odpowiednią polisę.
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia w USA?
Jeśli chcesz wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne, powinny się w nim znaleźć koszty leczenia oraz transportu medycznego. W zależności od konkretnej oferty, zakres ochrony będzie się różnić. Właśnie dlatego, zwróć uwagę, czy w ramach leczenia ambulatoryjnego, umowa zawiera takie elementy jak zabiegi, badania, konsultacje medyczne, niezbędne lekarstwa oraz materiały opatrunkowe, szczepienia czy wizyty domowe. Co więcej, bardzo ważne są wyłączenia w standardowej polisie turystycznej. Co to oznacza? Jeśli chorujesz przewlekle, może okazać się, że koszty leczenia nie zostaną Ci zapewnione. Wtedy wystarczy, że wykupisz odpowiednie rozszerzenie, który będzie Cię dodatkowo chronić.
Suma ubezpieczenia – ważny element polisy
Zanim podpiszesz umowę z wybraną firmą, dowiedz się jaka jest suma ubezpieczenia. Ze względu na to, że koszty leczenia w USA są bardzo drogie, powinna być ona jak najwyższa. Pamiętaj także o tym, że podpisujesz umowę na kwotę w polskich złotych, a rachunek w placówce medycznej otrzymasz w dolarach. Najmniejsza suma ubezpieczenia, która zapewni Ci podstawową ochronę wynosi 200 000 złotych.
Co może jeszcze zawierać polisa turystyczna?
Ubezpieczenie turystyczne do USA to nie tylko koszty leczenia. Możesz zabezpieczyć się także na wypadek zgubienia lub kradzieży bagażu. Dodatkowo, przyda Ci się OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o terytorium USA. Zapewni Ci zadośćuczynienie, kiedy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej. Przykładowo, jeśli podczas podróży popchniesz przechodnia i upuści on swój drogi smartfon, nie będziesz musiał ponosić opłat za szkody z własnej kieszeni. Co więcej, do ubezpieczenia kosztów leczenia warto także dobrać assistance. Taka opcja może obejmować np. wsparcie tłumacza, pomoc prawnika, opiekę nad dziećmi czy organizację powrotu do domu Twoich bliskich, jeśli Ty zachorujesz. A co jeśli podczas wyjazdu ulegniesz wypadkowi? Ubezpieczyciel może pokryć koszty rehabilitacji czy leczenia w ramach NNW.
Dowiedz się więcej na ten temat: USA bez wizy? Nie zapomnij o innych formalnościach.