Co zrobić z OC po złomowaniu auta?

Oto, co możesz zrobić z polisą OC, jeśli zdecydujesz się złomować samochód.

Masz OC na kolejny rok? Złomujesz samochód? Twoja składka nie przepadnie, dostaniesz zwrot OC za niewykorzystany okres.

Jeśli lata świetności Twojego samochodu minęły bezpowrotnie, nie masz ani czasu, ani ochoty na jego renowację lub remont, możesz zezłomować auto, odzyskując część jego wartości. Złomowanie i demontaż to moment, kiedy samochód formalnie przestaje istnieć, dlatego musi zostać wyrejestrowany, a jego dokumenty unieważnione. Oprócz wspomnianych formalności pozostaje jedna bardzo ważna kwestia – rezygnacja z obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Pożegnanie z wrakiem

Czasami na podwórku, na parkingu za blokiem stoi od dawna nieużywany samochód. Zdarza się, że to auto po zmarłym członku rodziny, czasem nasza własność, która do niczego już się nie przyda. Mimo że samochód nie jest używany, ubezpieczenie OC musi być opłacane zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Szukając oszczędności, warto rozważyć odwiezienie wraku na złom. Jeśli nie masz możliwości transportu samochodu na złomowisko, na rynku znajduje się wiele firm oferujących usługi w tym zakresie.

Złomowanie i sprzedaż a składka OC

Chcesz zezłomować samochód? Przed Tobą 2 możliwe rozwiązania. Pierwszym z nich jest złomowanie, demontaż pojazdu, a następnie wyrejestrowanie go i zwrot składki OC przez zakład ubezpieczeń. Jeśli w ten sposób pozbędziesz się samochodu, to otrzymasz nie tylko pieniądze za złom, ale również pieniądze za niewykorzystany czas do końca okresu odpowiedzialności polisy OC.

Sprzedaż wraku, zamiast jego złomowania oznacza, że otrzymasz pieniądze za sprzedany samochód. A co z OC? Niewykorzystana składka OC wraz z samochodem przechodzi na kupującego i jeśli nowonabywca nie wypowie polisy w towarzystwie, zwrot pieniędzy z OC przejdzie Ci koło nosa. Zgłoszenie sprzedaży pojazdu u ubezpieczyciela nie spowoduje automatycznego zwrotu składki. To kupujący Twój samochód musi zrezygnować z polisy.

Wizyta w stacji demontażu i wydziale komunikacji, ale co dalej?

Stacja demontażu pojazdów po odbiorze wraku wystawia zaświadczenie potwierdzające jego złomowanie oraz unieważnia dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Po otrzymaniu tych dokumentów udaj się do miejscowego wydziału komunikacji, aby wyrejestrować pojazd. To bardzo ważna formalność, ponieważ za zdemontowany i wyrejestrowany pojazd nie musisz płacić ubezpieczenia OC, a co więcej, należy Ci się zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres trwania polisy.

Masz już dokument o demontażu i wyrejestrowaniu samochodu? Teraz należy złożyć pismo o zwrot składki OC, na podstawie którego ubezpieczyciel rozwiąże aktywną polisę, a pieniądze ze składki OC trafią na Twoje konto.

Dowiedz się więcej, co zrobić z polisą OC/AC po złomowaniu auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *