Światła drogowe w samochodzie – jak poprawnie ustawić?

Zobacz jak poprawnie ustawić światła drogowe bez wizyty w warsztacie!

Światła drogowe w samochodzie - jak poprawnie ustawić?

Światła drogowe, popularnie nazywane długimi, są zamontowane w każdym aucie. Służą do odpowiedniego oświetlenia drogi po zmroku. Gwarantują bezpieczne poruszanie się szczególnie poza terenem zabudowanym. Sprawdź, na co wpływa odpowiednie ustawienie świateł w aucie, a także jak to zrobić.

Światła mijania a światła drogowe

Światła drogowe, w odróżnieniu od mijania, działają na dłuższa odległość. Zapewniają lepszą widoczność auta przed Tobą, a także lepiej oświetlają całą drogą. To podstawowe wyposażenie każdego samochodu, o ile porusza się on z prędkością większą niż 40 km/h. Istnieją jednak określone sytuacje, w których powinieneś z nich korzystać. Za nieprawidłowe użycie oświetlenia możesz nawet dostać mandat 200 złotych oraz 3 punkty karne. 

Jeśli chcesz zapalić światła drogowe, musisz pamiętać, że:

  • nie możesz oślepiać długimi światłami innych uczestników ruchu,
  • powinieneś wyłączyć je, kiedy zbliża się auto z naprzeciwka,
  • musisz zmienić je na światła mijania, kiedy zbliżasz się do pojazdu,
  • musisz zmienić je na światła mijania, kiedy zbliżasz się do pojazdu szynowego.

Dlaczego ustawienie świateł ma znaczenie?

Przede wszystkim, odpowiednio ustawione światła gwarantują bezpieczeństwo na drodze. Musisz pamiętać, że przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czasem nie ma możliwości zauważenia pieszego czy samochodu znajdującego się na poboczu, w którym np. nie działają światła postojowe. Omijanie przeszkód gwarantuje zmniejszenie ryzyka doprowadzenia do wypadku. Poza tym, jazda samochodem z odpowiednio ustawionymi światłami zapewnia bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu. Nie powinny też oślepiać innych kierowców oraz pieszych. Światła drogowe mają ogromne znaczenie podczas podróży, szczególnie na długich odcinkach. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustawienie.

Gdzie możesz ustawić światła?

Aby poprawnie ustawić światła, możesz wybrać się na Stację Kontroli Pojazdów. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że zarówno jedna, jak i druga żarówka będzie prawidłowo oświetlać drogę. Niektóre modele mają także automatyczne ustawienie reflektorów. Możesz to też zrobić samodzielnie.

Ustawienie świateł krok po kroku

Prawidłowe ustawienie świateł drogowych odbywa się podobnie jak w przypadku mijania. Jak to zrobić krok po kroku?

1. Wyjedź samochodem na zewnątrz, kiedy będzie ciemno. Opróżnij go z niepotrzebnego bagażu oraz napełnij bak. Auto musi stać na równym podłożu.

2. Ustaw auto 10 metrów przed pustą powierzchnią, np. ścianą czy murkiem. 

3. Korektor pochylenia świateł powinien być ustawiony domyślnie, czyli najczęściej jest to w autach „0”.

4. Podjedź samochodem blisko do wybranej powierzchni i zaznacz ołówkiem lub taśmą miejsce, w którym jest środek reflektorów. Zaznacz też linię poziomą, wyznaczając ją za pomocą logo auta.

5. Odjedź na odległość 10 metrów i zobacz, jak działa oświetlenie. Granica powinna być 10 centymetrów poniżej zaznaczonych punktów, o ile wartość pochylenia świateł wynosi 1%. Sprawdzisz to na obudowie reflektorów. 

6. Użyj pokręteł do regulacji świateł drogowych.

Najczęściej popełniane błędy przez kierowców

Jeśli chodzi o światła drogowe, często używa się ich niepoprawnie. Idealnym przykładem na to jest ostrzeganie przed obecnością policji. Niestety, za tego typu działanie, możesz otrzymać mandat, ponieważ używanie sygnału świetlnego może mieć miejsce wyłącznie, kiedy trzeba powiadomić o niebezpieczeństwie innym uczestników ruchu.

Z kolei, jeśli chodzi o ustawianie świateł drogowych, często robi się to zbyt rzadko. Jeden raz do roku przy badaniu technicznym auta to za mało. Światła trzeba ustawić także przy wymianie żarówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *