Odszkodowanie po włamaniu – co muszę zrobić?

Postępowanie po włamaniu – krok po kroku.

Od razu po stwierdzeniu włamania skontaktuj się z policją – funkcjonariusze wykonają ogólne oględziny.

W Twoim mieszkaniu doszło do włamania? Okazało się, że zginęły Twoje drogocenne przedmioty? Po opanowaniu emocji, musisz zacząć działać, aby znaleźć sprawcę oraz uzyskać zadośćuczynienie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jakie kroki podjąć tuż po włamaniu.

Kontakt z policją

Jeśli wchodząc do domu, od razu zauważysz otwarte drzwi, upewnij się, że złodzieja nie ma w środku. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i lepiej od razu zadzwoń na policję.  Drzwi są zamknięte, jednak w mieszkaniu widzisz widoczne ślady włamania? Natychmiast skontaktuj się z policją. Do momentu pojawienia się funkcjonariuszy w Twoim domu, staraj się jak najmniej dotykać przedmiotów, drzwi czy okien. Dzięki temu, nie pozostawisz kolejnych odcisków śladów i ułatwisz pracę policji. Nie zmieniaj także położenia elementów w Twoim mieszkaniu takich jak stolik, krzesło czy nawet buty. Każdy mały drobiazg ma znaczenie.

Kiedy zjawią się funkcjonariusze, przeprowadzą ogólne oględziny oraz stwierdzą, czy będziesz musiał złożyć zeznania i zawiadomić o przestępstwie. Po rozmowie i sprawdzeniu mieszkania, wezwani funkcjonariusze powinni pozostawić Ci dokument, który potwierdzi Twoje zgłoszenie włamania.

Sprawdź, czy nie zginął telefon lub karta kredytowa

Koniecznie zobacz, czy masz przy sobie portfel z dokumentami, a także telefon. Jeśli zaginęła Twoja karta kredytowa lub debetowa, natychmiast powiadom o tym bank. To samo dotyczy telefonu komórkowego. Jeśli zaginął podczas włamania z kradzieżą, zabezpiecz kartę SIM, kontaktując się z Twoim operatorem sieci.

Zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego

Nie tylko policja musi się jak najszybciej dowiedzieć o włamaniu czy kradzieży w Twoim domu. Koniecznie zadzwoń też do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupioną polisę mieszkaniową. Postaraj się przekazać jak najwięcej szczegółów, które będą miały wpływ na otrzymanie odszkodowania, np. jak wszedł złodziej oraz co zginęło według oględzin Twoich i policji. Jeśli o tym mowa, warto od razu po wyjściu funkcjonariuszy zrobić listę skradzionych rzeczy. Przyda Ci się podczas rozmowy z towarzystwem ubezpieczeniowym i procesu starania się o odszkodowanie po włamaniu.

Lista rzeczy wartościowych

Przygotuj dokument, w którym umieścisz wszystkie zaginione, a także uszkodzone przedmiotu z Twojego domu. Jeszcze lepiej będzie, jeśli posiadasz jakiekolwiek faktury czy rachunki, które będą mogły potwierdzić posiadanie telewizora, biżuterii czy laptopa. Im więcej dowodów na to, że należą do Ciebie – tym lepiej. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie działać szybciej, a Ty dostaniesz tym samym odszkodowanie po włamaniu. W przypadku uszkodzonego sprzętu czy przedmiotów, koniecznie zrób zdjęcia, aby udokumentować straty. Jeśli do momentu uzyskania odszkodowania po włamaniu od towarzystwa ubezpieczeniowego będzie konieczna wymiana okien czy drzwi, koniecznie zachowaj dowody, które będą potwierdzać ich posiadanie oraz uszkodzenie. Nie warto zostawiać tego na później, ponieważ zabezpieczenie Twojego mieszkania przed kolejnym włamaniem to priorytet.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania? Nie zgaduj, oblicz składkę od ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *