Kiedy polisa OC chroni rowerzystę?

Ubezpieczenie rowerzysty to w końcu nie tylko casco roweru.

Straty poniesione przez osoby trzecie z Twojej winy mogą zrujnować Twój budżet – zabezpiecz się ubezpieczeniem OC rowerzysty.

Polisa OC kojarzy się powszechnie z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, jednak coraz częściej stanowi także rodzaj zabezpieczenia dla rowerzystów. Może okazać się bardzo przydatna również kiedy bierzesz udział w wypadku rowerowym. W jakich okolicznościach polisa OC chroni rowerzystę?

Co obejmuje polisa OC dla rowerzysty? 

Ubezpieczenie OC czyli odpowiedzialności cywilnej chroni rowerzystę przed koniecznością poniesienia odpowiedzialności finansowej na wypadek uszkodzenia innego pojazdu. Do takich zdarzeń możemy zaliczyć chociażby zerwanie lusterka, zarysowanie, czy wgniecenie.

Dodatkowo polisa stanowi także ochronę, gdy podczas stłuczki doszłoby nieszczęśliwie do uszkodzenia ciała – Twojego lub innego użytkownika ruchu, najczęściej przechodnia. Wówczas ubezpieczenie OC dla rowerzysty zwalnia Cię z konieczności wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, ponieważ odpowiedzialność ta spoczywa na barkach towarzystwa ubezpieczeniowego.

O czym powinien pamiętać ubezpieczony rowerzysta? 

Chcesz być bezpieczny na drodze?  Pamiętaj, aby dopełnić wszelkich obowiązków zapisanych w umowie polisy ubezpieczeniowej. Prawdopodobnie jej klauzule będą wspominały o takich kwestiach jak: 

  • odpowiednie oznaczenie, zarówno samego rowerzysty, jak i roweru. Pozwoli to na bezpieczne poruszanie się ulicami, ponieważ będziesz widoczny dla pozostałych uczestników ruchu, w tym kierowców, innych rowerzystów i pieszych
  • odpowiedni stan techniczny pojazdu, którym się poruszasz. Pełna sprawność kluczowych elementów roweru na przykład hamulców może wielokrotnie okazać się decydująca w sytuacjach kryzysowych. Stan techniczny nie pozostaje bez znaczenia dla ubezpieczyciela.
  • prawidłowe wyposażenie pojazdu, którym się poruszasz. Twój rower powinien mieć sprawnie działający hamulec, dzwonek oraz odpowiednie światło – zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Decydując się na zakup polisy OC miej na uwadze, że na jezdni zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Nawet przy bardzo ostrożnej i rozważnej jeździe może dojść do tragicznego w skutkach wypadku. Warto zabezpieczyć się na każdą okoliczność i zadbać o odpowiednią polisę, aby nie ponosić kosztów za ewentualne szkody komunikacyjne.

Chcesz poznać cenę ubezpieczenia rowerzysty? Wykonaj bezpłatną kalkulację w porównywarce ubezpieczeń rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *