Czy warto zgłosić dziecko do ubezpieczenia grupowego w pracy?

Ubezpieczenie grupowe ma swoje wady i zalety. Dowiedz się czy warto w nim uwzględnić dziecko.

Czy warto zgłosić dziecko do ubezpieczenia grupowego w pracy

Jeśli masz umowę o pracę lub zlecenie, możesz skorzystać z ubezpieczenia grupowego u swojego pracodawcy. Zobacz, jakie są zalety takiego rozwiązania oraz czy opłacalne jest uwzględnienie w polisie Twojego dziecka.

Czym jest ubezpieczenie grupowe w pracy?

Bardzo często pracodawcy podpisują umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. To wynegocjowane warunki, które są z góry określone i proponowane pracownikom zatrudnionym w ramach umowy o pracę lub zlecenie. Przystąpienie do niego nie jest obowiązkowe, jednak warto bliżej przyjrzeć się warunkom umowy. Składki są równe dla wszystkich pracowników. Czasami zdarza się tak, że na ich wysokość nie będzie miał wpływu wiek ani stan zdrowia, jednak wszystko to zależy od warunków. Możesz zapłacić za polisę w całości samodzielnie lub ponieść tylko część kosztów ze względu na dopłatę pracodawcy. Do ubezpieczenia grupowego często można zgłosić także swoich bliskich, czyli współmałżonka oraz dziecko. Czy to się opłaca?

Ubezpieczenie całej rodziny w pracy

Jeśli zdecydujesz się włączyć swoich bliskich do ubezpieczenia grupowego w pracy, będziesz mógł otrzymać świadczenie w określonych sytuacjach. Powinieneś dostać wgląd do Ogólnych Warunków Umowy od pracodawcy. Najczęściej pakiet rodzinny obejmuje takie zdarzenia jak urodzenie, poważne zachorowanie czy nawet śmierć dziecka

Zalety ubezpieczeń grupowych

Przede wszystkim, ubezpieczenie grupowe w pracy jest często tańsze niż indywidualne. Wynika to z jednakowych warunków ochrony dla wielu osób. Niższa składka to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Nie musisz martwić się o formalności, ponieważ dostaniesz gotową umowę do podpisania. Dużym plusem jest też dopłacanie do składki przez pracodawcę. W przypadku ubezpieczenia grupowego mogą ominąć Cię też obowiązkowe ankiety do wypełnienia dla klientów indywidualnych lub są one ograniczone do kilku prostych pytań. W nich musisz uwzględnić informacje zarówno o Twoim stanie zdrowia, jak i Twoich bliskich. Ma to wpływ na całkowitą kwotę za składkę.

Jakie są wady ubezpieczenia dziecka w pracy?

Jeszcze przed podpisaniem umowy, sprawdź sumę ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą możesz dostać w ramach zadośćuczynienia. Przykładowo, jeśli Twoje dziecko poważnie zachoruje, dostaniesz część tej kwoty, która określona jest dokładnie w umowie. Sumy ubezpieczenia w polisach grupowych nie są wysokie, jednak stanowią dodatkowe wsparcie finansowe. Dużą wadą polisy grupowej jest brak elastyczności. Nie masz możliwości ingerencji w warunki umowy czy negocjacji cen składki. Dostaniesz gotowe dokumenty do podpisania, takie same jak reszta pracowników. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek roszczenia do ubezpieczyciela, cały proces będzie nieco utrudniony. Klientem towarzystwa jest Twoja firma, a nie Ty jako osoba prywatna, więc nie jesteś stroną umowy. 

Porównaj oferty z ubezpieczeniem indywidualnym

Najlepiej będzie, jeśli samodzielnie porównasz oferty od towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierz polisę na życie z rozszerzeniem o ochronę bliskich. Ciekawą opcją jest także połączenie ubezpieczenia oraz inwestycji, czyli skorzystanie z tzw. ubezpieczenia posagowego. Możesz w ten sposób odłożyć pieniądze np. na studia Twojego dziecka, ale nie tylko. Istnieją polisy posagowe na życie, dzięki którym możesz gromadzić pieniądze na przyszłość. Zabezpieczysz w ten sposób swoje dziecko i w momencie śmierci rodzica, dostanie rentę dożywotnio lub do końca trwania umowy. Taka polisa nie zwalnia też z możliwości starania się o wsparcie finansowe w momencie poważnego zachorowania. Umowę z ubezpieczycielem zazwyczaj podpisuje się na wybrany okres, np. 10 lat, a składkę płacisz jedną w ramach ochrony całej rodziny.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *