Chociaż generalna zasada brzmi: nigdy nie wsiadaj za kółko po spożyciu alkoholu, istnieje określona przez przepisy dopuszczalna ilość alkoholu we krwi. W każdym kraju jest to inna wartość. Ile można mieć promili w Polsce? Jakie są kary za nietrzeźwość za kierownicą? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.
Miligramy a promile
Na początku przypomnijmy, w jakich jednostkach określa się zawartość alkoholu we krwi. Policjanci badający trzeźwość kierowców mają do dyspozycji alkomaty, które mierzą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy takim pomiarze przyjęło się określanie wartości w jednostce mg/l (dm3). Ilość alkoholu we krwi określa się natomiast w promilach. Szacuje się, że w wydychanym powietrzu mamy dwa razy mniej alkoholu niż we krwi.
Dozwolone promile, wykroczenie, przestępstwo
Kierowca, w zależności od ilości alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie lub przestępstwo. Polskie prawo dzieli pod tym względem kierowców na trzy grupy: trzeźwych, po spożyciu i nietrzeźwych.
Trzeźwy kierowca to oczywiście taki, który w ostatnim czasie nie spożywał alkoholu i nie ma go we krwi. Jednak do tej grupy należą również osoby, które samochód, motocykl lub rower prowadzą, mając we krwi do 0,2 promila, czyli np. 0,18 promila. Alkohol we krwi na takim poziomie mogą mieć np. kierowcy, którzy zjedzą za kółkiem kilka czekoladek lub cukierków z whisky czy brandy.
Co ciekawe, jeśli okaże się, że kierowca ma dokładnie 0,2 promila, kwalifikuje się już do następnej grupy – “po spożyciu”. Osoba, która ma zawartość alkoholu we krwi na poziomie od 0,2 promila do 0,5 promila popełnia wykroczenie. Kierowca mający 0,5 promila alkoholu we krwi i więcej popełnia natomiast przestępstwo.
Kary za nietrzeźwość
Osobom, u których występuje niedopuszczalna ilość alkoholu we krwi grozi kara. Dla kierowców popełniających wykroczenie, czyli “po spożyciu”, przewidziany jest taki katalog kar: 10 punktów karnych, odebranie prawa jazdy na czas od 6 miesięcy do 3 lat, grzywna w wysokości od 50 do 50 000 zł, a nawet 30. dniowy areszt. Jeśli chodzi natomiast o przestępstwo w przypadku prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości, kierowcy grozi 10 punktów karnych, grzywna, której wysokość określana jest na podstawie dochodów, przymusowy datek w wysokości od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, pozbawienie wolności do 2 lat, a także odebranie prawa jazdy na minimum 3 lata.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce i innych krajach UE
Znamy już dopuszczalne promile w Polsce. Bez żadnych konsekwencji można u nas prowadzić auto, mając we krwi do 0,2 promila. A jakie są limity alkoholu we krwi w innych krajach Unii Europejskiej? Taki sam poziom dozwolonych promili, co w naszym kraju, obowiązuje również w Szwecji i Estonii. Większość państw zdecydowała się na ustalenie dopuszczalnych promili na poziomie 0,5. W niektórych krajach UE (np. na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Rumunii) kierowcy muszą siadać za kółkiem w stanie absolutnej trzeźwości. Krajem o najwyższej dozwolonej ilości alkoholu we krwi jest natomiast Wielka Brytania, gdzie kierowca może prowadzić auto mając we krwi do 0,8 promila. Co ciekawe, w niektórych miejscach w Europie obowiązują inne limity dla osób kierujących prywatnymi samochodami osobowymi i inne dla tych świadczących usługi przewozu osób.
Nietrzeźwy kierowca a ubezpieczenie
To, jak szybko alkohol jest trawiony przez organizm zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji i czynników. Specjaliści przyjmują jednak, że wypicie już jednego piwa może prowadzić do stężenia alkoholu we krwi na poziomie 0,25 promila. Przypomnijmy, że według polskiego prawa kierowca z takim stężeniem alkoholu we krwi określany jest jako “po spożyciu” i prowadząc auto w takim stanie dopuszcza się wykroczenia.
Dlatego, jeśli planujemy w najbliższym czasie jazdę samochodem, zrezygnujmy najlepiej z picia alkoholu w jakichkolwiek ilościach. Prowadząc auto będąc “pod wpływem” łatwo o wypadek. Konsekwencje mogą być tragiczne nie tylko dla kierowcy, ale i np. pasażerów czy pieszych. Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości ma też swoje skutki w postaci komplikacji związanych z wypłatą odszkodowania. Ubezpieczyciel ma prawo w takiej sytuacji do odmówienia wypłaty odszkodowania z polisy AC, żądania od sprawcy zwrotu odszkodowania z ubezpieczenia OC, które wypłacone zostało poszkodowanemu czy też nie wypłacenia świadczenia w ramach ubezpieczenia NNW i na życie.
Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych przeczytasz tu.